10 najważniejszych powodów, dla których wciąż potrzeba sterowników PLC
Jeszcze do niedawna PLC stanowiło jedyną możliwość sterowania automatyką przemysłową. Obecnie inżynierowie mają znacznie większe możliwość kontroli komputerowej. Poznaj 10 najważniejszych powodów, dla których sterowniki PLC wciąż znajdują zastosowanie w przemyśle.
Powód pierwszy: ciągłe wsparcie ze strony producentów
Producenci wciąż wspierają swoje produkty, zarówno pod względem rozwoju sprzętowego, jak i oprogramowania. Istnieje wysoka kompatybilność pomiędzy sprzętem i oprogramowaniem nawet w sytuacji, gdy różnica pomiędzy rokiem produkcji urządzenia a aplikacji do niego wynosi wiele lat.
Powód drugi: niezawodny w każdej sytuacji
Pomimo tego, że nowoczesne komputery są coraz mniej zawodne, ich struktura oprogramowania wciąż jest podatna na zawieszenia i awarie. W przypadku sterownika PLC sytuacja wymagająca zresetowania go niemalże nie występuje.
Powód trzeci: skalowalność
Sterowniki PLC mają bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o możliwość rozbudowania ich funkcjonalności i przenoszenia oprogramowania na większe sterowniki.

Powód czwarty: łatwość programowania
Sterowniki PLC, w stosunku do komputerów, wymagają zazwyczaj prostego programowania, zaś pewne modele dają możliwość elastycznego programowania w języku C++.
Powód piąty: kompatybilność z urządzeniami
Sterowniki są kompatybilne z większością urządzeń i komponentów o określonym zastosowaniu. Producenci często oferują ich kompleksową sprzedaż.
Powód szósty: wydajność równa komputerom
Pomimo tego, że sterowniki PLC są urządzeniami prostszymi od komputerów, to ich możliwości sprzętowe rosną razem z rozwojem technologii. Co za tym idzie, ich wydajność nie jest niższa niż komputerów.
Powód siódmy: bezpieczeństwo informatyczne
Sterowniki nie działają na tym samym oprogramowaniu co komputery, dlatego wszelkie zagrożenia zewnętrzne, takie jak wirusy, są dla nich nieszkodliwe.
Powód ósmy: bezpieczeństwo praw autorskich
W obawie przed próbami kradzieży oprogramowania w celach gospodarczych już na poziomie sprzętowym zabezpiecza się sterowniki przed możliwością kopiowania aplikacji.
Powód dziewiąty: prosta aktualizacja oprogramowania
Na etapie produkcyjnym sterowniki dostosowuje się sprzętowo po to, aby aktualizacja oprogramowania odbywała się szybko i bezproblemowo, na przykład za pomocą wbudowanego wejścia na karty SD.
Powód dziesiąty: mniejsze zapotrzebowanie na wsparcie działu IT
Prosta obsługa nie wymaga angażowania większej liczby osób o kompetencjach informatyków czy programistów.