Automatyka, pneumatyka, narzędzia pomiarowe, czujniki, sterowniki PLC, akcesoria pneumatyczne, enkodery, falowniki, programowanie sterowników plc i paneli HMI, kompresory, sprężarki | Tools4experts.

Masz pytania?

797 943 466 25-304 Kielce, ul. Duża 6

Jak monitorować i kontrolować jakość w procesie produkcji?

Globalizacja sprawiła, że w kilka chwil można porównać ceny i parametry produktów oferowanych na rynkach lokalnych. Konkurowanie niską ceną coraz częściej jednak schodzi na dalszy plan. Kluczowa staje się jakość produktu. Udoskonalanie parametrów jakościowych nie byłoby możliwe, gdyby nie możliwość precyzyjnej kontroli procesu produkcji.

Jakość produktu – wypadkowa odpowiednich właściwości, standaryzacji produkcji i zadowolenia klienta

Konkurencyjność towaru wynika z jego dobrej jakości i rozsądnej ceny. Ta optymalizacja pozwala uzyskać kompromis akceptowalny przez klienta. Kluczem do sukcesu jest spójność produktu w jego wszystkich aspektach i szansa na uzyskanie jak najbardziej powtarzalnej jakości każdego kolejnego egzemplarza z danej serii. W zdecydowanej większości przypadków klient nie lubi być zaskakiwany – po dokonaniu zakupu kolejnego egzemplarza danego produktu chce doświadczyć tego samego uczucia, który towarzyszył mu za pierwszym razem. Powtarzalność produkcji, wierne odzwierciedlenie smaku, zapachu czy koloru są tu jak najbardziej pożądane.

Tools4experts | Automatyka, pneumatyka, narzędzia pomiarowe, czujniki, sterowniki PLC, akcesoria pneumatyczne, enkodery, falowniki

Niektóre elementy produkcyjne, takie jak temperatura, mogą być sterowane za pomocą automatyzacji, ale inne zależą od interwencji człowieka. Należy pamiętać, że praktycznie każdy atrybut związany z jakością, która zasługuje na monitorowanie lub zarządzanie, musi zostać zmierzony, co oznacza, że ​​producenci muszą wybrać odpowiednie urządzenie pomiarowe.

Urządzenia służące do monitorowanie i kontroli jakości

W dobie cyfryzacji procesy monitorowania i kontroli jakości są w pełni zastępowane przez profesjonalne oprogramowanie sterujące, bazują na systemach informatycznych. Za sprawą automatyzacji i robotyzacji możliwe jest dokładniejsze nadzorowanie przebiegu produkcji, a tym samym uzyskanie bardziej przewidywalnego i ustandaryzowanego produktu, nieodbiegającego od norm wypracowanych przez firmę. W sterowaniu procesami znaczącą rolę odgrywają panele operatorskich HMI (Human Machine Interface). Za pomocą ekranów dotykowych operator ma możliwość łatwej kontroli wszystkich parametrów procesowych.